Май 2024
ПРЕДСТАВЯМЕ ВИ
Бюлетин No.3 по проект KNOWnNEBs!
Този трети брой ще ви запознае с нашите сродни проекти, финансирани от ЕС. Заедно с проекта KNOWnNEBs, те се справят с предизвикателството да стимулират декарбонизацията в промишлените сектори и МСП, като същевременно се застъпват за енергийния преход. Освен това ще ви запознаем с новините по проекта и със значими бъдещи събития в индустрията.
KNOWnNEBs е проект, финансиран от ЕС по програма Life, който има за цел да ускори въвеждането на мерки за енергийна ефективност (ЕЕ), като по този начин доведе до увеличаване на инвестициите в ЕЕ и устойчивите действия. Консорциумът се фокусира върху основния инструмент за идентифициране и оценка на пречките пред енергийната ефективност – енергийния одит – и възнамерява да подобри настоящите практики, като определи количествено стойността на НЕЕНЕРГИЙНИТЕ ПОЛЗИ (НЕП) и я включи в изчисленията за енергийна ефективност.
В досегашните енергийни одити се отчитат само преките икономии на енергия, без да се отчитат неенергийните ползи (НЕП), като например подобрено качество на продуктите, комфорт в помещенията, повишена производителност, намалено време за престой, свързано с поддръжката, и други значителни ползи. Това води до подценяване в енергийните одити на истинската стойност на показателите за енергийна ефективност и пренебрегване на въздействащи мерки, които биха могли да увеличат инвестициите в ЕЕ и да ускорят изпълнението на устойчиви действия.
Препоръчваме ви да споделите този бюлетин с колеги, които биха проявили интерес!
За да сте в крак с проекта и да участвате в промяната на методологиите, следвайте ни в нашите канали в социалните медии (LinkedIn, Twitter) и нашия website.
С уважение,
Екипът на Проект KNOWnNEBs
НОВИНИ ЗА ПРОЕКТА
НАШИТЕ УСИЛИЯ ДО МОМЕНТА
Инструментът KNOWnNEBs
Инструментът KNOWnNEBs е базиран на MS Excel инструмент, който позволява да се определи количествено въздействието на НЕП във вашите проекти за енергийна ефективност. Инструментът помага на потребителите да намерят съответните НЕП, като използват изчерпателна база данни с показатели за НЕП. Инструментът е разработен заедно с надеждна методология, която позволява да се изчисли паричната стойност на НЕП и тяхното въздействие върху общата полза от предложените мерки за енергийна ефективност. Този инструмент е предназначен да се използва основно по време на процеса на енергийно обследване от енергийните одитори, но би бил полезен и за представители на компаниите след получаване на резултатите от енергийно обследване.
Инструментът може да ви помогне:
- Да идентифицирате съответните НЕП за своя проект за енергийна ефективност
- Да направите оценка на потенциалните въздействия и преимущества на НЕП
- Да обясните значимостта на НЕП на заинтересовани лица
- При взимане на решения и оценка на даден проект.
СРОДНИ ПРОЕКТИ
KNOWnNEBs не е единственият проект, финансиран от ЕС, чиято мисия е да се застъпва за устойчиви действия и да издига енергийната ефективност на следващо ниво:
EnTRAINER, AUDIT2MEASURE, EE4SMEs, EE4HORECA, DEESME2050 и EU-MORE – заедно с тези шест инициативи имаме общата цел да стимулираме устойчивостта и декарбонизацията. Крайната цел е да се гарантира прилагането на идентифицираните мерки за ЕЕ.
Затова този път искаме да акцентираме върху някои страхотни идеи и експерти от цяла Европа, за да ви запознаем със случващото се в света на енергийния преход. Не се колебайте да посетите уебсайтовете на нашите сродни проекти, ако искате да научите повече за тяхната работа и ако резултатите могат да окажат влияние върху вашия бизнес.
EnTRAINER
EnTRAINER има за цел да въведе промяна на парадигмата от конвенционалните енергийни одити към нова, цялостна и завършена методология на „Одити за енергиен преход“ (ОЕП). С този нов подход, основният фокус е да се осигури схема с многобройни ползи и цялостен план за действие за пълна декарбонизация на одитираните обекти.
EnTRAINER включва партньори с дългогодишно сътрудничество и експерти по енергийни обследвания, и се фокусира върху енергоемките индустрии в 4 страни от Югоизточния ЕС (Гърция, Румъния, Италия, Испания), които изостават в прилагането на енергийни одити в сравнение с други региони на ЕС.
Холистичната методология на EnTRAINER включва елементи на обучение под формата на два акредитирани курса за енергийни одитори и енергийни експерти и един курс за служители на компании. Тя включва и уебпортал с четири нови и модернизирани инструмента, които се предлагат свободно на специалистите в областта на енергетиката, както и платформа за обучение и център за знания, които ще позволят непрекъснато взаимодействие и повишаване на познанията.
Освен това проектът ще осигури предварителни енергийни анализи в 80 енергоемки отрасли, а след това, въз основа на определени критерии за зрялост, ще извърши 40 подробни преки ОЕП. Резултатите от тези ОЕП ще служат като маяци за други отрасли от същия сектор, като се използва центърът за знания.
По проект EnTRAINER ще се обучат 240 енергийни одитори и в този контекст ще задейства още 40 непреки ОЕП чрез взаимодействие с външни енергийни одитори. Освен това ще обучи 240 енергийни експерти, които могат да станат бъдещи одитори на енергийния преход, и 400 служители на компании, включително ключови лица, вземащи решения. Дейностите по EnTRAINER имат за цел да доведат до инвестиции в размер на 16 млн. евро, спестяване на 4,75 GWh първична енергия и производство на 5,16 GWh възобновяема енергия общо.
Проектът се ръководи от Университет Аристотел в Солун (AUTh, EL), и включва още 7 партньора: Университет Западна Македония (UoWM, EL), Agenzia CasaClima (IT), UniverCities (IT), Technical University of Cluj-Napoca (UTC, RO), SERVELECT (RO), Technical University of Valencia (UPV, ES), BEON (ES).
Можете да намерите повече информация на: entrainer-project.eu
AUDIT2MEASURE
Промишлеността е ключов фактор за потреблението на енергия и икономиката на Европейския съюз. Въпреки разпространението на енергийните одити и познаването на ползите от тях обаче, действителният процент на прилагане на мерките за икономия на енергия (МИЕ), предложени от тези одити, все още е сравнително нисък.
AUDIT2MEASURE има за цел да подпомага компаниите в енергийния преход, като улеснява въвеждането на мерки за енергийна ефективност, препоръчани в одитите. За да постигне тази цел, проектът ще се справи с най-често срещаните пречки пред интервенциите за енергийна ефективност в промишлеността: липса на информация, поведенческа инерция и икономическо обезкуражаване.
Преодоляване на липсата на информация
AUDIT2MEASURE предлага програма за изграждане на капацитет за мениджъри и служители, която осигурява цялостен преглед на всички аспекти, свързани с енергийната ефективност. Пространството за обмен на знания на AUDIT2MEASURE съдържа също така ресурси и казуси за интервенции в областта на енергийната ефективност в компании от различни индустриални сектори. Това пространство има публична секция, но също така и частна секция, където партньорите могат да обсъждат и обменят чувствителни данни в безопасна цифрова среда.
Преодоляване на поведенческата инерция
Програмата за безплатни консултации AUDIT2MEASURE предоставя на компаниите експертни познания, които улесняват действията за по-енергийно ефективна работа.
Преодоляване на икономическото обезсърчаване
Макар че програмата за консултиране също така подпомага дружествата при намирането на варианти за финансиране на техните интервенции, стратегията Audit2Action е основно предложение за стойност: тя помага на мениджърите и лицата, вземащи решения, да определят приоритетите на мерките за енергийна ефективност, които да бъдат изпълнени, като подпомага изчисляването на ползите, времето за изплащане и усилията за изпълнение.
Можете да намерите повече информация на: ieecp.org/projects/audit-to-measure/
EE4SMEs
Проектът EnergyEfficiency4SMEs има за цел да повиши уменията на енергийните техници в дадена компания, както и да подобри тяхното ноу-хау за достъп до публични стимули и частно финансиране. Малките и средните предприятия са гръбнакът на икономиката на ЕС и осъществяват дейност в някои от най-енергоемките сектори. Докато енергийните одити се оказват решение на проблема в по-големите компании, МСП се нуждаят от много помощ при изпълнението на препоръките от енергийните одити. Консорциум от 23 партньори с искрена страст и ангажираност в подкрепа на предприятията от 10 държави играе важна роля в изпълнението на проекта.
В продължение на 3 години проектът има за цел да изгради капацитет в МСП по отношение на мерките за енергийна ефективност чрез поредица от уебинари, инструменти за самооценка, достъп до финансиране и др. Проектът се фокусира върху секторите на настаняването и хранително-вкусовата промишленост, хранително-вкусовата промишленост и металообработването.
В рамките на проекта са планирани различни дейности, като се започне с проучване на обхвата, за да се определят ефективни мерки за енергийна ефективност в зависимост от различните сектори, към които е насочен проектът. Тези мерки ще бъдат използвани като насока за избор на дружества, които да бъдат одитирани, и за изграждане на капацитет на дружествата, включително възможността за самооценка на дружествата, която ще бъде предложена на платформата за знания в областта на енергийната ефективност.
Проектът не само помага на компаниите в техническо отношение при прилагането на мерки за енергийна ефективност, но и осигурява подкрепа за намиране на подходящи възможности за финансиране във всяка страна. За тази цел финансовата секция на платформата за знания предлага инструмент за намиране на персонализирани възможности за финансиране, подходящи за проектите за енергийна ефективност на компаниите.
Повече информация можете да намерите на: ee4sme.com
EE4HORECA
Проектът EnergyEfficiency4HORECA има за цел да увеличи въвеждането на мерки за енергийна ефективност и използването на възобновяема енергия в рамките на веригата за създаване на стойност HORECA (хотели, ресторанти, кетъринг), която е един от енергоемките сектори. Дейностите по проекта включват изграждане на капацитет чрез семинари, уебинари и платформа за знания в областта на енергийната ефективност, както и помощ от енергийни експерти, които подкрепят дружествата по пътя им към подобряване на енергийната ефективност. 12 партньори от 7 държави формират консорциум за изпълнение на проекта.
В рамките на проекта беше проведено проучване за определяне на обхвата, за да се разбере по-добре веригата за създаване на стойност HORECA по отношение на взаимодействието между различните участници и доставчици на услуги и възможностите за пестене на енергия във всяка част от веригата за създаване на стойност. Това е предпоставка за повишаване на уменията на енергийните техници и други важни членове на персонала в дружествата от HORECA и техните доставчици на услуги, както и за подобряване на тяхното ноу-хау за достъп до публични стимули и частно финансиране. Секторът HORECA представлява 8 % от световното потребление на енергия и по този начин е един от енергоемките сектори. Докато по-големите компании в сектора вече са започнали да прилагат ефективни енергийни мерки и да стартират социални кампании и кампании за устойчивост, насочени към персонала и клиентите, МСП се нуждаят от подкрепа по пътя си към устойчивост и конкурентно бъдеще.
Повече информация можете да намерите на: ee4horeca.eu
DEESME 2050
DEESME 2050 надгражда разработения от DEESME подход на множеството ползи, за да осигури капацитет, да подпомогне и да мотивира компаниите да преодолеят пречките пред въвеждането на мерки за енергийна ефективност в мебелния сектор и неговата верига за създаване на стойност, главно в България, Франция, Италия и Полша.
За да се постигне това, DEESME 2050 включва, подкрепя и съпровожда предприятията в прилагането на мерки за енергийна ефективност в зависимост от степента на тяхната готовност. Проектът също така изгражда капацитета на персонала на дружествата на всички работни нива и подкрепя устойчивостта чрез подготовка на финансиране, стандартизация и възпроизвеждане в сътрудничество с асоциации и политици.
Целите на проекта са следните:
- Комуникирайте с компаниите, за да ги накарате да вземат предвид енергийната ефективност във всяка бизнес дейност чрез информационни дейности относно енергийните рискове (изменение на климата, емисии на парникови газове).
- Прилагане на инструменти и методологии в интегрирана форма с налични дейности за обучение, енергийни одити, осъществимост на инвестициите, системи за енергиен мениджмънт.
- Изготвяне на политически и регулаторен сценарий, който да покаже, че намаляването на потреблението на енергия ще създаде по-голяма конкурентоспособност на пазара и ще се бори с изменението на климата.
- Улесняване на най-амбициозния избор на компаниите, като систематизирате вече наличните икономически и финансови решения.
Повече информация можете да намерите: ieecp.org/projects/deesme2050/
EU-More
Ускоряване на подмяната на неефективни двигатели в промишлеността и сектора на услугите
EU-MORE (EUropean MOtor REnovation) е финансиран от ЕС проект LIFE, който има за цел да ускори подмяната на старите, неефективни електродвигатели в промишлеността и сектора на услугите и да популяризира ползите от оптимизирането на двигателните системи.
През 2020 г. електродвигателите ще представляват около 70% от потреблението на електроенергия в промишлеността и над 40% от потреблението на електроенергия в сектора на услугите в ЕС-27. Нарастващата осведоменост за това потребление доведе до въвеждането на минимални норми за енергийна ефективност, както и на енергийно ефективни технологии, които да отговарят на тези норми и да ги надвишават. За съжаление, навлизането на тези високоефективни технологии е по-бавно, отколкото можеше да се очаква, тъй като двигателите често остават в експлоатация по-дълго, отколкото политиците обикновено предполагат, понякога до 30-40 години.
Старите двигатели означават неефективни двигатели. Ускоряването на подмяната на двигателите в ЕС може да доведе до годишно спестяване на 25 TWh. Ако бъдат обновени цели двигателни системи, общият потенциал за икономии може да нарасне до 100 TWh годишно. Този потенциал за икономии е изцяло допълнителен към настоящия потенциал за въздействие на екодизайна, който се изчислява въз основа на данните за продажбите на двигатели, без да се отчитат ефектите от ускорената подмяна. В резултат на това икономиите, постигнати чрез ускорена подмяна на двигатели, отговарят на условието за „доказана допълняемост“, формулирано в член 8 от новата Директива за енергийна ефективност (EED).
EU-MORE има за цел да ускори подмяната на двигателите и да насърчи оптимизацията на двигателните системи, като предложи нови политики на националните регулатори и регулаторите на ЕС, и като разработи инструменти за прогнозиране на тяхното въздействие. Заедно с това тя иска да насърчи използването на рециклируеми материали с висока стойност в производството на двигатели, като гарантира, че програмите за обновяване допринасят за целите на кръговата икономика на ЕС. Той също така има за цел да насърчи обмена на знания между заинтересованите страни на равнище държави членки, на равнище ЕС и в международен план.
Повече информация можете да намерите: eu-more.eu/
KNOWnNEBs
Енергийните одити оказват голямо влияние върху инвестициите в енергийна ефективност, тъй като предоставят индивидуални препоръки и помагат да се преодолее недостигът на информация относно пречките пред енергийната ефективност. Въпреки това настоящият подход към енергийните одити обикновено включва само анализ на преките икономии на разходи за енергия, докато неенергийните ползи (НЕП), като например подобрено качество на продуктите, комфорт в помещенията, повишена производителност, намалено време за престой, свързано с поддръжката, и други значителни ползи, не се разглеждат или се разглеждат слабо.
Това означава, че като цяло енергийните одити подценяват реалната стойност на мерките за енергийна ефективност, както от страна на одиторите, така и от страна на консултантските компании, а също и от страна на създателите на политики. Аспектът на неенергийните ползи и тяхното възприемане от заинтересованите страни (одитори, консултантски компании, заинтересовани страни, създатели на политики) почти не се разглежда в настоящия подход. Затова при енергийните одити често се акцентира само върху преките икономии на енергия или върху представените в одитите.
В рамките на проекта KNOWnNEBs понастоящем предстои да бъдат демонстрирани неенергийните ползи от енергийния одит. За тази цел се провеждат интервюта и проучвания с одитираните дружества, но подходите ще бъдат обсъдени и със заинтересованите страни. В резултат на това ще бъдат изведени съответните допълнителни показатели, които следва да се вземат предвид в по-голяма степен при бъдещите одити и по този начин да доведат до по-бързо изпълнение на мерките за инвестиционна ефективност.
Повече информация: https://www.e-sieben.at/en/projects/22003_knownnebs.php
СЪБИТИЯ В СЕКТОРА
Електрификацията и декарбонизацията са ключови за прехода към въглеродно неутрална енергия, но без намаляване на търсенето на енергия, където е възможно, просто няма да можем да преминем към енергийна система, базирана на възобновяеми енергийни източници, достатъчно бързо или да си го позволим.
Лятното проучване през 2024 г. ще продължи да обхваща широк спектър от теми – от енергийно потребление и поведение, през политика и оценка, до местно енергийно планиране, транспорт, сгради и политика по отношение на уредите и продуктите. |
МЕЖДУНАРОДНО СЪБИТИЕ
eceee’s 2024 Summer Study 10–15 юни Шамуй, Франция |
МЕЖДУНАРОДНО СЪБИТИЕ
EUSEW 2024 11–13 юни Брюксел, Белгия |
Европейската седмица на устойчивата енергия (EUSEW) е най-голямото годишно събитие, посветено на възобновяемите енергийни източници и ефективното използване на енергията в Европа, и включва поредица от дейности, насочени към изграждането на сигурно енергийно бъдеще за Европа. Тя събира на едно място публични органи, частни компании, неправителствени организации, партньори по проекти на ЕС, изследователи и потребители, за да популяризира инициативи за преминаване към зелена и цифрова енергия за енергийния преход в Европа. EUSEW желае да подкрепи публичните и частните участници в усилията им за трансформиране на европейския енергиен пейзаж. |