Камара на инсталаторите в България,финализира работата си по проект GSS-VET – „Продължаващо професионално обучение за инсталатори на соларни, фотоволтаични и гео-термални системи“.
Проектът се финансира от Европейската програма ERASMUS + . В него участват организации от още 3 страни: университети, центрове за професионално обучение, браншови организации, търговски камари от Гърция, Германия и Испания –общо 12 участника.
От началото на м.януари 2020г., българските партньори по проектa – Камара на инсталаторите в България /КИБ/, TУ-София, , Европейски институт по труда /ЕИТ/ и София енергиен център /СЕЦ/ организираха пилотно обучение за строителни специалисти и електроинженери от страната /повече от 60 обучаеми/ – основно членове на Камарата. Курсовете на обучение по фотоволтаични системи се проведоха в ТУ-София, с преподаватели от ЕИТ и СЕЦ, а тези по соларно-топлинни – в Пловдив, с преподаватели от ЦПО към КИБ .
Учебната програма за обучението бе разработена на база проучвания на съществуващи професионални курсове по зададените теми, допълнени от дискусии с фирми във ВЕИ бизнеса за необходимите умения и компетенции на гореспоменатите професионалисти. Същата е качена на платформата на ЦПО към КИБ в НАПОО, което дава възможност да бъдат издавани легитимни Удостоверения по част от професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации”, специалност „Възобновяеми енергийни източници”.
Използвана бе иновативна методиката на обучение, в 3 различни формата на запознаване с учебния материал, а именно:
– Работа в „класна стая“ с лектор;
– Фаза „самоподготовка“ при ползване на специално разработена за целта електронна Платформа с персонализиран достъп, тестове и игри;
– Практика в конкретна работна среда.
Обучението приключва с тест за самоподготовка и финални тестове предвид условията за сертифицирането му. Издържалите тестовете ще получат „Удостоверение за професионална квалификация” за част от професия, с валидност, както в страната, така и за ЕС.
Отчетен беше определен интерес от страна на курсистите към темата на обучението, формата му, както и отговорно поведение по отношение на самоподготовката.
Следващата стъпка по проекта е диверсифициране на крайните резултати / обучителните материали в Платформата са разработени и на английски език/ в още 8 Европейски страни.
По време на обучението, специално внимание бе отделено на „зелените умения“ във връзка с нарастващата необходимост от „зелени“ работни места. Подчертано бе и значението на „зелената икономика“ за съхранението на наличните природни ресурси, запазване на околната среда и благосъстоянието на човечеството.
След оценяване на резултатите от обучението и тестовия изпит предвиждаме среща с фирми, главно членове на Камарата за привличането им за практическо обучение на бъдещи обучаеми. Също така имаме намерение ЦПО към КИБ за в бъдеще да предлага он-лине обучение по специалността „Възобновяеми енергийни източници”, ползвайки разработената по настоящия проект платформа.