Почти две години след приемането на плана REPowerEU днес Комисията предоставя допълнителна подкрепа на държавите членки за допълнително ускоряване на внедряването на енергия от възобновяеми източници и намаляване на вноса на руски изкопаеми горива. Комисията прие редица нови и актуализирани препоръки и документи с насоки за подобряване и рационализиране на процедурите за издаване на разрешения и търговете за възобновяеми енергийни източници. Тези документи ще спомогнат за прилагането на рамката на ЕС за енергията от възобновяеми източници чрез подобряване на условията за бързо внедряване на местно произведена енергия от възобновяеми източници. Като стимулира търсенето на чисти технологии в Европа, тази инициатива ще спомогне и за укрепване на конкурентоспособността на промишлеността, повишаване на устойчивостта на енергийната система и изпълнение на Европейския зелен пакт.
По-бързи и опростени процедури за издаване на разрешения
В актуализираната Препоръка за ускоряване на процедурите за издаване на разрешения и придружаващите я насоки, приети днес, Комисията подчертава начините за подобряване на процедурите за планиране и издаване на разрешения за енергия от възобновяеми източници и свързаните с нея инфраструктурни проекти в ЕС. В актуализираните насоки за издаване на разрешения се предоставят примери за добри практики за по-бързи и опростени процедури за издаване на разрешения, подчертава значението на цифровизацията и участието на общността, човешките ресурси и уменията; и очертава как най-добре да се процедира с процедурите за подбор на обекти и мрежовите връзки.
Комисията прие и допълнителен документ с насоки относно определянето на зони за ускорено внедряване на енергияот възобновяеми източници. Съгласно преразгледаната Директива за енергията от възобновяеми източници това са места, където не се очаква внедряването на проекти за енергия от възобновяеми източници да окаже значително въздействие върху околната среда и поради това необходимите процедури се ускоряват, за да се гарантира бързото внедряване на конкретни технологии. Ключови елементи за избор на такива райони са наличието на цифрови инструменти за планиране и картографиране, както и данни за капацитета за енергия от възобновяеми източници и за потенциалното въздействие върху околната среда. В своите насоки Комисията също така подчертава ролята на подходящото участие на заинтересованите страни и обществените консултации за улесняване на успешното определяне на такива зони за ускоряване.
Подобряване на структурата на търговете
Търговете играят ключова роля за разгръщането на енергията от възобновяеми източници и, когато са добре планирани, могат да подкрепят стабилния и устойчив растеж на икономиката на ЕС. Като очертава стандартни елементи за разработването на търгове за енергия от възобновяеми източници, препоръката и насокитена Комисията ще направят тези процедури по-хармонизирани и по-ефективни в съответствие със Законодателния акт за промишленост с нулеви нетни емисии. Днешната препоръка и придружаващият я документ с насоки ще помогнат на държавите членки да планират търгове, при които се вземат предвид цели като качество, принос към издръжливостта и екологичната устойчивост. Използването на неценови критерии ще даде възможност за възнаграждаване на проекти с по-висока добавена стойност. Тя ще спомогне за развитието на европейската производствена екосистема в областта на технологиите за нулеви нетни емисии и ще гарантира, че проектите се реализират изцяло и навреме. Това ще гарантира, че преходът към чиста енергия върви ръка за ръка със силна промишлена база в Европа.
За да повиши допълнително видимостта и предвидимостта за инвеститорите по цялата верига за създаване на стойност в областта на възобновяемите енергийни източници, днес Комисията актуализира и платформата на Съюза за развитие на енергията от възобновяеми източници — онлайн система, в която държавите членки ще публикуват основна информация за своите тръжни графици. Тази информация следва да включва графика и честотата на търговете, тръжния капацитет, планирания бюджет и допустимите технологии, както се изисква от Директивата за енергията от възобновяеми източници. Платформата ще предоставя на дружествата единна точка за информация за всички търгове за енергия от възобновяеми източници, планирани в целия ЕС.
Обща информация
Енергията от възобновяеми източници е ключов елемент от плана на ЕС за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. От основно значение за Европейския зелен пакт, както и за плана REPowerEU е постепенното премахване на вноса ни на руски изкопаеми горива. Съгласно преразгледаната Директива за енергията от възобновяеми източници ЕС се стреми да постигне 45 % дял на енергията от възобновяеми източници до 2030 г. с правно обвързваща минимална цел от най-малко 42,5 %. Ускоряването на използването на възобновяеми енергийни източници се улеснява от редица бюджетни инструменти и инструменти на политиката на ЕС, включително главите за REPowerEU от националните планове за възстановяване и устойчивост и преразгледания Регламент за TEN-E, с който се подкрепя разработването на трансгранични проекти за чиста енергия, включително електроенергийни мрежи в морето.
В прехода към икономика с нулеви нетни емисии конкурентоспособността на ЕС ще разчита в голяма степен на способността му да разработва и произвежда в домашни условия чистите технологии, които правят този преход възможен. За да се гарантира, че икономиката на ЕС е добре оборудвана, миналата година Комисията представи промишления план на Зеления пакт и по-специално предложи законодателния акт за промишленост с нулеви нетни емисии и Законодателния акт за суровините от критично значение в подкрепа на вътрешните производствени мощности за технологии за нулеви нетни емисии и снабдяването с необходимите материали. Що се отнася по-специално до възобновяемите енергийни източници, наскоро бяха предприети конкретни инициативи за гарантиране на конкурентоспособността на европейската промишленост, по-специално Европейския план за действие в областта на вятърната енергия и Европейската харта за вятърната енергия, както и Европейската харта за слънчевата енергия.
За повече информация
Препоръка и насоки за ускоряване на процедурите за издаване на разрешения
Насоки за определяне на зони за ускорено внедряване на енергия от възобновяеми източници
Препоръка и насоки относно проектирането на търгове за енергия от възобновяеми източници
REPowerEU — две години по-късно — уебстраница „Прогрес“
REPowerEU — две години по-късно — специфични за всяка държава информационни документи